70

Sıkıntı ve Sıkıntı Anında Okunacak Dualar!

-

Sıkıntılı dönemlerde okuyabileceğimiz dualar, zikirler ve Peygamber Efendimiz’in (sav) hayatından bazı örnekler yer alıyor bu yazıda.

Sebeplere yapışmalıdır. Hadis-i Şeriflerde buyuruluyor ki:

* İstigfara devam eden, her sıkıntıdan kurtulur, ummadığı yerden rızıklanır.

* Lâ ilâhe illallah demek 99 belâyı defeder, en aşağısı sıkıntıdır. [O. Asakir]

* La havle ve la kuvvete illa billah okumak, 99 derde devadır. Bunların en hafifi sıkıntıdır.

* Sıkıntıya düşen veya borçlanan, 1000 (bin) kere “La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse,  Allahü Teâlâ işini kolaylaştırır.

* Sıkıntılı iken Hasbunallah ve nimel vekîl deyiniz!

* Yasin okuyanın sıkıntısı gider.

* Sabah akşam İhlâs, Felak ve Nasr suresi üçer defa okumak, belâ ve sıkıntılaı giderir. [Tirmizi]

* “Lâ ilâhe illallah kable külli şeyin, Lâ ilâhe illallah ba’de külli şey’in, Lâ ilâhe illallah yebka Rabbunâ ve yefnî
küllü şey’in”
diyen sıkıntıdan kurtulur. [Taberani]

* Cuma namazından sonra, İhlas, Felak ve Nas surelerini yedişer defa okuyan, bir hafta  kaza, belâ ve sıkıntılardan kurtulur.

* Sıkıntı için şu duayı okuyun: “La ilahe illallahülazim-ül-halim. La ilahe illallahü Rabbül-Ars-il azim. La ilahe illallahü Rabbus-semavati ve Rabbul-Erdi Rabbul Arşil-kerim.” [Müslim]

* Sıkıntıya düşen 7 defa “Allah, Allahu Rabbi, lâ usriku bihi sey’a” desin! [Nesai]

* Sıkıntı için, “Allah, Allah Rabbunâ lâ şerîkeleh” deyin!

* Sıkıntıdan kurtulmak için, Allahu Teâlâya kalbinden yalvararak, 14 secde âyetini [ezberden, ayakta] okuyup, her birinden sonra, hemen secde etmelidir. (Nur-ül-izah)

* “Bismillâhirrahmânirrahîm ve lâ-havle ve lâ-kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” okumak, sinir hastalarına ve bütün sıkıntılara iyi gelir.

* İmam-ı Cafer hazretlerinin sıkıntıya düşünce okuyup sıkıntıdan kurtuldugu duâ şöyledir: “Yâ uddetî inde şiddetî, ve yâ gavsî inde kurbetî! Uhrusnî bi-aynikelletî lâ tenâmu vekfinî biruknike ellezî lâ yurâmu”
Anlamı şöyledir: “Güçlükte desteğim, sıkıntıda imdâdıma yetişen, her ân görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle!”

* Sadaka vermek ve 70 kere “Estagfirullah min kulli mâ kerihallah” demek, sıkıntıları giderir. Bu istiğfarın anlamı; “Ya Rabbi, razı olmadığın şeylerden ne yapmışsam hepsini affet, yapmadıklarımı da yapmaktan koru.” demektir.

Sıkıntı icin şunlara da riayet edilmelidir. Hadis-i Şeriflerde buyuruluyor ki:

* Sıkıntıları sadaka ile önleyin.

* İstiğfara devam eden sıkıntılardan kurtulur.

* Tarak kullanmak sıkıntıyı giderir.

* Güzel koku ve temiz elbise sıkıntıyı azaltır.

* Abdestten artan suyu içmek sıkıntıyı giderir.

* Akik yüzük sıkıntıyı giderir. [Ukaylı]

* Başkasının sıkıntısını giderenin sıkıntısı gider.

* Sıkıntıda duam kabul olsun diyen genişlikte çokdua etsin. [Tirmizi]

* En üstün ibadet sıkıntıya sabretmektir.Yorum Bolumu

 1. 7-5-13
  yıldız diyor ki:

  Arkadaslar bana da dua edermi siniz o kadar mutsuzum ve bunalimdayim ki sevdigimden ayirdilar ailem beni cocuk issiz diyesabrettim dua ettim karsima daha iyi biri cikti fakat bunlada daha baska sorunlar yasiyorum aglamaktan harap oldum:(

  Yorumu Begendiniz mi?

  BegendimBegenmedim
 2. 1
  7-6-13
  yildiz e. diyor ki:

  Allah hepimizin yar ve yardimcisi olsun bana da dua eder misiniz arkadaslar cok bunalimdayim ailem beni sevdiğim den ayirdi issiz diye o kadar uzuldum ki dualar ettim hayirlisini istedim karsima biri cikti bununlada anlasamadigimiz noktalar var ne Yapsak olmuyor lutfen hayirli bir es icin dua edin bana

  Yorumu Begendiniz mi?

  BegendimBegenmedim
 3. 7-17-13
  Ferah diyor ki:

  selam alleyküm müslüman kardeslerim. size hayirli bereketli bir gün diliyorum. sizden ablam ve yegenlerim icin dua istiyorum ablam enistemi kaybeti 5cocukla yanliz kaldi. bende almanyada yasiyorum kendisine istanbula yerlesicem yanliz birakmamak icin benim icinde cok zor olucak cünkü benimde kendime göre sorunlarim var. lütfen bizim icin dua edin. allahin izniyle hepimiz feraha kavusacagiz allah hepinizin yar ve yardimcisi olsun bize herzaman dogru yollu göstersin bizi haramdan uzak tutsun dogru insanlari karsimiza cikarsin kötülüklerden uzak tutsun. allaha emanet olun.

  Yorumu Begendiniz mi?

  BegendimBegenmedim
 4. 9-25-14
  batu diyor ki:

  ARKADAŞLAR BEN ÇÖK KEKELİYOM NAPMAM GEREK

  Yorumu Begendiniz mi?

  BegendimBegenmedim
Add Comment RegisterYorumunuzu Paylasin

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image